V Domově sociálních služeb Meziboří opět vysvitlo slunce

V Domově sociálních služeb Meziboří opět vysvitlo slunce

Již třetím rokem se v Domově sociálních služeb Meziboří konala akce s názvem Mezibořské slunce – zahradní setkávání seniorů. Tentokráte se zahradní slavnost konala v prostoru nově vybudovaného parku našeho zařízení v Javorové ulici.

Celé akci předcházela několikatýdenní příprava, do které se zapojili zaměstnanci Domova, dobrovolníci, ale i samotní senioři. Jako každý rok i letos s výzdobou areálu pomohly děti ze základních škol, ať už namalovanými sluníčky na chodníku či nakreslenými výkresy, které vytvořily galerii na plotě, kde si je mohl každý prohlédnout. V den konání se do konečných příprav a organizace zapojili ještě dobrovolníci z řad studentů Střední odborné školy Scholy Humanitas z Litvínova a Střední školy EDUCHEM, a.s. z Meziboří a jejich pedagogickými doprovody, kteří posílili jednotlivá stanoviště, zajistili bezpečný doprovod seniorů mezi jednotlivými disciplínami, pomoc při podávání občerstvení či tradiční výrobě vstupenek – sluníček, bez kterých nebyl vstup na akci umožněn J. Opět se tak Mezibořské slunce –  zahradní setkávání seniorů stalo i setkáním různých generací, což přináší mnohdy změnu pohledu mladé generace na stáří, větší úctu, pochopení a vážení si těch, kteří nás mnoho naučili a ještě naučit mohou.

Celý slunečný den byl oficiálně slavnostně zahájen litvínovskými mažoretkami a ředitelkou DSS Meziboří paní Helenou Tichou. Následovalo uvítání a poděkování milým hostům z Ministerstva práce a sociálních věcí, z Krajského úřadu ústeckého kraje, starostovi města Meziboří a dalším za přijaté pozvání. Slavnostní zahájení bylo zakončeno vypuštěním žlutých balónků, které symbolizovaly východ slunce.

Do soutěžního klání, které bylo odstartováno po slavnostním zahájení, se zapojili senioři z  Domova důchodců Bystřany, Podkrušnohorských domovů sociálních služeb Dubí, Domovů sociálních služeb Janov, Domova pro seniory Žatec a samozřejmě zástupci místních seniorů z Domova sociálních služeb v Meziboří se svými doprovody. Stejně jako v minulých ročnících i letos měřili své síly v různých disciplínách jako např. ruské kuželky, jízda na mechanickém vozíku, psychomotorický padák či hod na slunce.

Mimo to byla vyhlášena soutěž o nejkrásnější „jedlé slunce“, do které se zapojilo každé ze soutěžních družstev jednotlivých zařízení, tak se na jednom místě sešlo pět krásných jedlých sluncí. Každý návštěvník měl možnost hlasovat pro to nejkrásnější a úkol to byl opravdu nelehký.

Celé soutěžní klání doprovázelo hudební Duo J+J, které bavilo svými písněmi všechny zúčastněné i hosty. Po dobrém obědě již všichni netrpělivě očekávali vyhlášení vítězných družstev, ale i vyhlášení nejkrásnějšího jedlého slunce.

V letošním ročníku Mezibořského slunce – zahradního setkávání seniorů se na prvním místě v soutěžních disciplínách umístili zástupci PDSS Dubí, na druhém místě zástupci DPS Žatec a na třetím místě senioři z DSS Meziboří. Všem byly předány paní ředitelkou pořádajícího zařízení Helenou Tichou společně s gratulací i ceny v podobně dárkových košů plných dobrot a vítězi pak ještě pohár.  Nastala chvíle pro vyhlášení druhé soutěže, a sice o nejkrásnější jedlé slunce. V této soutěži zvítězilo slunce, které „vyšlo“ na Meziboří k velké  radosti všech místních seniorů i organizátorů. Nikdo však nepřišel zkrátka, neboť došlo i na vzájemnou ochutnávku všech jedlých sluncí.

Chvíle radosti vystřídal odpolední kulturní program, o který se postaral pěvecký sbor žáků základní školy v Meziboří, Minicirkus p. Kozloka či hudební skupina Prima flám. Příjemné odpoledne pak zakončilo vystoupení šermířské skupiny Briganti, tak i náročný návštěvník si jistě přišel na své a všichni se výborně bavili.

Po celý den bylo zajištěné bohaté občerstvení a tak každý mohl ochutnat k pivu např. grilovaný špekáček, slaný či sladký zákusek ke kávě, který již tradičně vzešel z kuchyní zaměstnanců Domova sociálních služeb Meziboří p.o.

Všem, kteří se podíleli na tom, že „Mezibořské slunce“ celý den příjemně „hřálo“ a bavilo všechny, kteří k nám zavítali, patří velké díky. Díky, které směřuje ke sponzorům, zaměstnancům Domova pro seniory Meziboří p.o., studentům Střední odborné školy Scholy Humanitas z Litvínova, Střední školy EDUCHEM, a.s. z Meziboří a jejich pedagogickým doprovodům, žákům základní školy v Meziboří, žákům základní školy s rozšířenou výukou jazyků v Litvínově a jejich paním učitelkám a samozřejmě dobrovolníkům.

Mezibořské slunce pro letošní rok zapadlo, ale věříme, že v našich srdcích bude ještě hodně dlouho hřát a všichni se setkáme příští rok u již IV. Ročníku, který bude přinejmenším stejně úspěšný jako ten letošní.

Michaela Bendlová Karlíková, DiS.

Tento příspěvek je zařazen do rubriky Nezařazené. Chcete-li, uložte si odkaz.