Senioři z Meziboří se vydali do Polabí

Přidal:

Senioři z Meziboří se vydali do Polabí

Úrodný kraj polabské nížiny skrývá jeden z klenotů navlečených na šnůře perel toku Labe, Velké Žernoseky.

Již v dávné minulosti zde pracovití mniši založili na březích této řeky vinice, které se v této oblasti zachovaly dodnes. Stejně tak jako pracovití lidé, kteří se v potu tváře o ně starají.

Výsledkem jejich snahy je poté každoročně životadárná tekutina, víno. Až 80 procent zdejší produkce tvoří víno bílé, ostatní pak víno červené a růžové. My jsme zavítali konkrétně do vinařství Velké Žernoseky, které sídlí na místním pozdně barokním zámku. Po vstupu do budovy jsme se ocitli v jiném světě.

Hned za dveřmi je prodejna, ve které nás přivítal náš průvodce, pan Kupsa. V sousedním vinném sklepě s velikými dubovými sudy začala naše exkurze seznámením se s historiíí tohoto vinařství, přičemž aby nezůstalo pouze u slov, se současně započala degustace několika vzorků ze zdejších vinic.

A pak, světe div se, jsme místo dolů – zamířili nahoru. Protože, jak nám bylo vysvětleno, sklepy tohoto vinařství se nacházejí ve svahu za zámkem a tak svého času místní mniši kutali raději pod povrchem, tedy vlastně “do kopce”.

Prohlídka to byla velkolepá – a hlavně poučná. Každým krokem na vás dýchne kus historie a pracovitosti místních lidí. Závěrem si každý návštěvník může zakoupit lahví, co hrdlo ráčí, my osobně jsme upřednostnili kvalitu před kvantitou.

Nu a nastal čas k návratu, takže ještě oběd v motorestu Velemín a aby měli senioři na zimu dostatek vitamínů, cestou zpět nákup v prodejních stodolách v Želkovicích.

Jak to ve finále zhodnotili sami uživatelé – užili si neobyčejný den.

Martin Krčka

0
  Související příspěvky
  • No related posts found.

Přidat komentář