Canisterapie aneb terapie za pomoci psů

Přidal:

Canisterapie aneb terapie za pomoci psů

 

Canisterapií se rozumí léčebný kontakt psa a člověka. Pes už svou přítomností dokáže vyvolat dobrou náladu všude tam, kde je jí nedostatek. A o tom, že úsměv léčí, není pochyb. Ale už dávno to není jen o radosti, kterou psi lidem přináší.

O tom všem v našem  domově víme. Canisterapie je u nás zaměřena především na rozvoj lepších citových schopností  – hlazení, mazlení, komunikace se psem, schopnost relaxace – duševní rovnováha, ale i rozvoj jemné a hrubé motoriky.

Již několik spolupracujeme s paní Fenclovou, dobrovolnicí, která chová a cvičí psí plemeno australského honáckého psa. Všichni psi, se kterými k nám dochází, mají speciální zkoušky pro tuto činnost.

Každou první středu v měsíci přichází do našeho domova. Tak tomu bylo i 11. ledna, kdy se se seniory sešla na skupinové terapii a plně se jim věnovala společně se psem Cony. Nezapomíná i uživatele, kteří se nemohou skupinového setkání zúčastnit ze zdravotních důvodů. Ty navštěvuje přímo v jejich bytech.

Tolik úsměvů, spokojenosti a poděkování od našich seniorů ji vždy překvapí, i přesto, že je zažívá při každé návštěvě.

Mnozí senioři měli během svého života doma pejska. Začnou vzpomínat, vyprávět jakého měli psa, jak se jmenoval. Jaké radosti, ale starosti s ním zažili. Ke canisterapii se připojí, zcela neplánovaně, i reminiscenční terapie – vzpomínání.

Text a foto: Dagmar Otcovská

 

0
  Související příspěvky
  • No related posts found.

Přidat komentář